ربات‌های دوپا (انسان‌نما):

یکی از ویژگی‌های مهم ربات انسان‌نما، راه رفتن روی دو پا است. حفظ تعادل ربات روی دو پا، کار سختی است که باعث می‌شود تا کنترل ربات نسبت به رباتی که روی دو چرخ حرکت می‌کند، بسیار مشکل شود. از طرفی، حرکت بر روی دوپا قابلیت‌های زیادی نظیر بالا رفتن از پله‌ها و حرکت در محیط‌هایی که مخصوص انسان‌ها ساخته شده‌اند به ربات می‌دهد که در ربات‌های دیگر، مثلا ربات‌های چرخدار، وجود ندارد. با پیشرفت صنایع مختلفی همچون ساخت موتورهای کوچک و قوی و در عین حال کم‌مصرف، ساخت پردازنده‌های قوی و کوچک، باتری‌های با دوام، سنسورهای کوچک و حساس، و به وجود آمدن شبیه‌سازی‌های کامپیوتری، بسیاری از جنبه‌های مشکل ساخت روبات انسان‌نما برطرف شده و اکنون می‌توان با کمتر از 1000 دلار روبات آماده‌ای خرید که قادر به راه رفتن روی دو پا باشد.

این ربات ها شبیه به انسان هستند مخصوصا چهره آنها و از لحاظ ظاهری به طوری که وقتی در مقابل آنها می ایستید چهره آنها خیلی طبیعی است. برای ساختن این ربات ها جزئیات زیادی به کار رفته است مثلا از خمیر مخصوص برای قالب و طرح آنها استفاده شده است و همچنین از سیلیکون برای طبیعی جلوه دادن صورت ربات ها استفاده شده است تا شبیه به پوست صورت انسان باشد.
یکی از مهمترین شرکت‎‏های موفق در حوزه ربات‏‌های دوپا برای چندین سال پیاپی، شرکت هوندا می‏‌باشد. این شرکت، مدل اخیر خود را با نام آسیمو، یکی از معدودترین ربات‏‌های دوپا که ظاهری شبیه به انسان دارند و می‏تواند از پله‌‏ها بالارفته و از طریق منبع تغذیه خود را جابجا نماید، ارائه نمود.


لینک های مرتبط: