تعریف ربات:

تعاریف زیادی در رابطه با ربات‌ها وجود دارد. در اینجا سعی خواهیم کرد که به جمع‌آوری تمام تعاریف برای ربات‌ها و درک ویژگی‌های فیزیکی و ذهنی از ماشین‌آلاتی که به عنوان ربات تعریف شده‌اند، بپردازیم:

 

دایره المعارف بریتانیکا: هر دستگاهی که به طور خودکار عمل می‌کند، ممکن است به انسان شبیه باشد یا نباشد.

شرکت مِریام وبستر: ماشینی که شبیه انسان عمل کرده و عمل‌های پیچیده مختلفی را به همراه مکانیزم کنترل خودکار، عمل می‌کند.

سازمان ایزو: ماشینی که به صورت کنترل خودکار، چندمنظوره و دارای سه محور یا بیشتر باشد و در برنامه‌های کاربردی اتوماسیون صنعتی مورد استفاده قرار بگیرد.

از نظر ما: ماشینی که می‌تواند حس، فکر و عمل داشته باشد. برای مثال، زمانی که به ماشین لباسشویی نگاه می‌کنیم، واژه ربات برای این دستگاه به ذهنمان خطور نمی‌کند، اما وقتی به یک انسان‌نما می‌نگریم، کلمه ربات را به کار می‌بریم.

 

  تعاریف دیگر:

  • ربات صنعتی: دارای مفصل بازو و عملگر نهایی که به یک سطح ثابت، محکم شده است.
  • ربات همراه: توانایی حرکت در محیط پیرامون خود داشته و در یک مکان فیزیکی ثابتی نیست. ربات‌های همراه، در صنعت و سیستم‌عامل‌های نظامی استفاده می‌شود. همچنین می‌توانند به عنوان محصول، سرگرمی و یا برای انجام وظایف خاص عمل نمایند. برخی شرکت‌ها مانند گوگل، بر روی پروژه‌های تحقیقاتی فراتر از ربات‌های همراه، تمرکز دارند.
  • ربات محلی: ماشینی است برای انجام وظایف خاص (معمولا وظایف ناخواسته) مانند تمیزکردن، جارو و ...

ویژگی‌های ماشینی که به عنوان ربات شناخته می‌شود:

در جهان معاصر، میلیون‌ها ربات در حال کار در زمینه تولید، پزشکی و بسیاری در صنعت فضایی هستند؛ اما بیان تعریف مشخصی که یک ربات هم یک ماشین‌ بوده آسان نیست، و تفاوت بین این دو واژه گاهی اوقات روشن نیست. بنابراین سعی خواهیم کرد تا به درک برخی از ویژگی‌های ربات برسیم. برخی از ویژگی‌های اصلی ربات‌ها:

  • یک ربات باید قادر به حرکت در محیط پیرامون خود باشد.
  • یک ربات باید تنوع وظایف را برعهده بگیرد.