ربات چیست؟:

ربات چیست، ربات، تعریف ربات

ربات چیست: جذاب، بی‌‏باک و دقیق هستند. می‏‌توانند کارهایشان را بارها و بدون خسته‏ شدن انجام دهند. مهمتر از آن، هر چقدر هم که با آنها برخورد کنید، دست به اعتصاب یا شکایت نمی‌زنند. در اینجا، می‏‌خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که «ربات چیست؟».

ربات، ماشینی است که می‌‏تواند احساس، برنامه‌ریزی و عمل داشته باشد.


تا آنجا که به تعریف دقیق از یک ربات مربوط می‌شود، هر ماشینی را نمی‌‏توانید اسم ربات بر روی آن بگذارید. گوشی‌های هوشمند شگفت‌انگیز هستند، اما ربات نیستند. این موضوع، در رابطه با ابزارهای دیگر الکترونیکی همچون لپ‌تاپ، جاروبرقی، ماشین لباسشویی و غیره صدق می‌کند. در جواب سوال «ربات چیست؟»، باید ویژگی‌های زیر را درنظر بگیریم:

  • احساس: باید قادر به حس کردن در محیط اطراف خود باشد که از انواع مختلف حسگرها می‏توان استفاده نمود مانند حسگرهای دما، فشار، مجاورتی و فاصله. لذا اگر این حسگرها نباشند، قادر به تشخیص محیط اطراف خود نخواهد بود.
  • برنامه‌ریزی: انتظار میرود که آنها برای نشان دادن نوعی از هوش، مانند حل مسائل پیچیده، داشتن تعاملات اجتماعی یا توانایی یادیگیری هر چیزی را داشته باشند. لذا همه این فاکتورها را از طریق هوش مصنوعی به سرانجام میرسانیم. هوش مصنوعی، به ربات این اجازه را میدهد که وضعیت خود را ارزیابی نموده و با توجه به این ارزیابی، اقدام موردنظر را انجام دهد. اگر دستگاه شما فاقد هوش مصنوعی باشد، احتمالا ربات نیست.
  • عمل: ربات، برای ارتباط برقرار کردن با محیط خود، باید علاوه بر حس کردن، اقدام به انجام کار نیز نماید. لذا آن را میتواند به اشکال مختلف انجام دهد. عمل کردن ربات، این است که بتواند محیط اطراف خود را دستکاری نموده و تنها به تغییر موقعیت خود بسنده نکند.

چه چیزهایی ربات هستند، چه چیزهایی نیستند!

تعریف ساده‌ای ازین سوال وجود ندارد. ماشین‌آلات مختلفی وجود دارند که برخی از آنها ربات هستند و برخی نیستند.

جوزف اِنگِلبرگر میگوید: "ربات را نمی‌توانم توضیح بدهم؛ اما به محض دیدن، می‌توانم تشخیص بدهم."

 

 

مرز بین ربات‌ها و ماشین‌ها، شفاف نیستند. اگر ماشینی بتواند قسمتهای مختلف قطعات خود را کنترل کند (مانند رباتهای انسان نما)، میتواند ربات نامیده شود. اجازه دهید تا برخی از این نمونه ها را بررسی نمائیم:

  • ماشین‌های CNC گاهی اوقات به عنوان یک ربات نامیده میشوند، اما یک بازوی صنعتی، به عنوان یک ربات توصیف می‌شود.
  • ماشین‌های مکانیکی اسباب بازی، غالبا به عنوان یک ربات نامیده می‌شوند.
  • ماشین‌های اتوماتیک یا ردیابی خطوط، تقریبا همیشه به عنوان ربات نامیده می‌شوند.
  • انسان‌نماها، غالبا به عنوان یک ربات نامیده می‌شوند.
  • ماشین‌های کنترلی، مانند خودروهای گوگل، میتوانند به عنوان یک ربات، احساس، فکر و عمل نمایند.

از سوی دیگر، تنها انسان وارانه عمل کردن برای نامیدن یک دستگاه به عنوان ربات کافی نیست. رباتها احساس، فکر و عمل دارند. لذا ظاهر فیزیکی، هیچ ارتباطی به اینکه دستگاهی را ربات بنامیم، ندارد.

رباتیک چیست؟

پس از تعریف ربات، اصطلاح بعدی که با آن سر و کار داریم، "رباتیک" است. رباتیک، علم و مطالعه طراحی، ساخت و استفاده از ربات است. لذا، اگر در حال برنامه ریزی برای ساخت یک دستگاه اتوماتیک با استفاده از رباتهای آماده هستید، عملا وارد حوزه رباتیک شده اید. کلمه رباتیک مورد استفاده برای توصیف این زمینه، توسط نویسنده داستانهای علمی-تخیلی، آقای آیزاک آسیموف ابداع شد. قوانین سه گانه رباتیک او، در فیلمی با نام "من، ربات" به نمایش گذاشته شده است.

شکل بالا: فیلم "I, Robot" محصول سال 2004 آمریکا