ربات Sepios: کاوشگر دریاها

9

هر باله این ربات ماهی از نه پره تشکیل شده که توانایی حرکت در طیف 270 درجه را دارد. قابل ذکر است که این دستگاه به چندین کنترل کننده فاصله و ارتفاع و دوربین های فیلمبرداری زیر آب مجهز شده است . این کنترل کننده ها به یک پایه مرکزی وصل بوده و از یک کیسه شنای مکانیکی تشکیل شده است . این امکانات به ربات این توانایی را می دهد که در عمقی مشخص شناور شود. الساندرو شاپی (Alessandro Schappi)، یکی از طراحان این روبات در رابطه با این دستگاه چنین توضیح می دهد : ما با استفاده از یک موس از فاصله دور ربات را تحت کنترل قرار می دهیم . در واقع با این دستگاه کنترل کننده از راه دور ، ما می توانیم ربات را در شش جهت هدایت کنیم .

او در ادامه اظهار داشت: "در صورتی که ما مایل باشیم تا این ربات ماهی به عمق شیرجه بزند، باید با فشار موس کنترل کننده به پایین، باله‌های آن را به گوشه‌ها کشیده و باعث شویم تا حرکتی به سمت پایین داشته باشد و با این روش می‌توان حالت‌های مختلفی از حرکت را برای این ربات به وجود آورد."

مارتین مولر (Martin Moller) یکی دیگر از دانشجویان طراح این ربات می‌گوید: "زمانی که ما این ربات را در دریاهای فرانسه فرستادیم، بدون هیچ مشکلی قادر به عبور از میان خزه‌ها بوده است. ما توانستیم از برخی از ماهی‌ها فیلمبرداری کرده و مستقیما فیلم را از روی لپ‌تاپ ببینیم که البته این روش، برای کنترل بهتر ربات بسیار مفید خواهد بود. لازم به ذکر است که از خصوصیات ویژه این ربات می توان به چابکی و سرعت عمل آن اشاره کرد  . سرعت این ربات چهار متر بر ثانیه گزارش شده و این ربات ماهی ، قادر است تا حداکثر ده متر در اعماق دریا پائین رود . از دیگر نکات قابل توجه این ربات باتری آن است که برای نود دقیقه می تواند کار کند  و پس از آن باید مجددا شارژ شود. این ربات دستگاه مناسبی برای استفاده در فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی زیر آب است . این طراحان اعلام کردند در حال فعالیت برای گسترش بخشیدن به کارایی این ربات هستند و در نظر دارند آن را توسعه دهند.

ویژگی‌ها:

طول 70 سانتیمتر
طول باله 95 سانتیمتر
وزن 22.7 کیلوگرم
تعداد قطعات بالاتر از 4700
سرعت 1.8 کیلومتر بر ساعت
زمان مفید 1.5 ساعت
جریان 2-40 آمپر
حداکثر عمق 10 متر

تولیدکننده:

  • ساخت: کشور سوئیس 
  • نام سازنده: ETH زوریخ

کلمات کلیدی:  ربات, اخبار رباتیک, اخبار, Sepios, کاوشگر, دریا, رباتیک, ربات کاوشگر, ربات زیرآبی, cfp

  ارسال نظرات
:
(اجباری)
:
(اجباری)
:
(اجباری)