ربات Mario: ربات خدماتی هوشمند

0

ربات Mario برای دستیاری و کمک به بیماران مبتلا به زوال عقل و سالخوردگان آزمایش شده است. این ربات در مواردی می‌تواند حتی برای لحظاتی بخش‌هایی از حافظه‌ بیمارانی که از مدت‌ها پیش ابتلایشان به نوع پیشرفته زوال عقل تشخیص داده شده را بیدار کند. اثرات زوال عقل را می‌توان با انجام کوچکترین تغییرات در «درک از خود» و «تحریک مغزی» کاهش داد. در واقع نقش ربات Mario نیز همین است. البته محققان می‌گویند که این مهم به آسانی به دست نیامده است. آدام سانتورلی می‌گوید: «حتی امر ساده‌ای مانند انتخاب گزینه پخش موسیقی یا سبک آن برای بیماران مبتلا به زوال عقل می‌تواند چالش برانگیز باشد. در آزمایشات اولیه ما فکر می‌کردیم که کار ساده‌ای است اما فهمیدیم که این موضوع برای بیماران مبتلا به این بیماری بسیار مشکل است. این یک فرآیندی تعاملی بود. در ابتدا چیزی را طراحی می‌کردیم که در تست‌ها مشخص می‌شد که خیلی پیچیده است. دوباره بازمی‌گشتیم و با مهندسان نرم‌افزار بر روی ویرایش و ساده کردن موارد مختلف برای بیماران زوال عقل کار می‌کردیم.»

پژوهشگران پروژه ماریو انتظار دارند که این ربات با همراهی، ایفای نقش دستیار و نظارت و ثبت رفتارهای رومزه و سلامتی به بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به زوال عقل کمک کند. اودوهرتی، یک بیمار مبتلا به زوال عقل است او درباره ماریو می‌گوید: «من در حال حاضر نمی‌توانم به یاد بیاورم که چه ساعتی از روز است؛ در چه ساعتی باید صبحانه بخورم یا به دستشویی بروم. این ماشین به من کمک می‌کند که اطلاعات لازم را برای کارهایی که می‌خواهم انجام دهم به دست بیاورم.»

محققان به این موضوع اذعان دارند که یک ربات هیچگاه نمی‌تواند جای مراقبت‌های انسانی را بگیرد. اما اضافه می‌کنند که ربات‌ها قادر به کمک رساندن به بیماران مبتلا به زوال عقل برای مشکلاتی نظیر تنهایی و انزوا هستند.

تولیدکننده:

  • ساخت: کشور ایرلند 
  • نام سازنده: NUI Galway

کلمات کلیدی:  ربات, رباتیک, mario, اخبار رباتیک, اخبار, ربات خدماتی, ربات خانگی, cfp

  ارسال نظرات
:
(اجباری)
:
(اجباری)
:
(اجباری)